Czy wiesz, że aby pozostać niezauważonym w sieci i nie zostawić po sobie śladów potrzebujesz matematyki? Jeśli chcesz dowiedzieć się jak ukryć prywatne wiadomości, numer konta czy hasło bankowe, aby nie wpadły w ręce niepożądanych intruzów, przyjdź!
Serdecznie zapraszamy do odkrycia tajników szyfrowania!
Pokażemy zastosowanie teorii liczb w kryptografii - dziedzinie, która zajmuje się kodowaniem, autoryzacją, kontrolą dostępu, szyfrowaniem informacji w transakcjach handlowych dokonywanych przez Internet, zapewniając bezpieczeństwo przesyłanych informacji, wiadomości SMS, maili, rozmów z Twojego WhatsApp’a.
Warsztaty składają się z 2 części teoretycznej i praktycznej.
Część teoretyczna: prezentacja multimedialna, zapoznanie z matematycznymi podstawami szyfrowania danych, szyframi symetrycznymi (szyfr Cezara) i asymetrycznymi (szyfr RSA stosowany w systemach bankowych) oraz algorytmami sprawdzającymi czy dana liczba jest pierwsza.
Część praktyczna: praca w zespołach, podczas której uczestnicy poznają informacje zakodowane w liczbach - kody używane w życiu codziennym np. PESEL, NIP, ISBN oraz będą mogli wykazać się również umiejętnością łamania zakodowanych informacji i ich utajniania za pomocą poznanych szyfrów.
Uczestnictwo w warsztatach będzie okazją do wzbogacenia wiedzy z zakresu teorii liczb i jej zastosowań w kryptografii.
Poziom
gimnazjum,/liceum
Informacje o prowadzacym
Dr Krystyna Białek i studenci Koła Naukowego Laboratorium „Matematyczne”Paradoks (Wydział Matematyki, Informatyki i Ekonometrii, Uniwersytet Zielonogórski).
Dr Krystyna Białek - nauczyciel akademicki na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Koło Laboratorium Matematyczne Paradoks wyróżnione statuetką „Laur Naukowca UZ 2016” w kategorii” Efektywny warsztat” (kwiecień 2016) oraz dwukrotnie nagrodzone przez Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego za wyróżniającą się działalność (październik 2015, 2016 rok)
Studenci Koła Naukowego Laboratorium „Matematyczne” Paradoks z Uniwersytetu Zielonogórskiego pod kierunkiem opiekuna przeprowadzili warsztaty matematyczne dla młodzieży szkolnej w ramach I i II Dnia Popularyzacji Matematyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (wrzesień 2015, 2016 rok).